Şu Linux da Ne Ola ki?

Geçtiğimiz günlerde internette aşağıdaki videoya rastladım. Son 1-2 yıldır Linux işletim sistemlerinin çoğunu denemiş ve kullanmış birisi olarak Windows işletim sistemine oranla hakkında daha az şey bildiğimiz Linux’un tanıtımına buradan az da olsa bir fayda sağlamak istedim. Video ingilizce fakat bilmeseniz bile ne anlatıldığına dair bi fikir edinebileceğinizi düşünüyorum.
Ben kullanım açısından Windows ile Linux arasında mekik dokuyorum:) Windows bir ev kullanıcısına daha çok olanak sunsa da Linux’u keşfetmenin ve kullanırken kendi kendinize öğrenerek bir şeyler çözmenin ne kadar zevkli olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.
Açık kaynağın, özgür yazılımın, GNU ve Linux’un, Ubuntu’nun, Pardus’un ve dahasının ne demek olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim. Bunlardan yola çıkarak dallanan bir şekilde arama çeşitliliğinizi genişleteceğinizi düşünüyorum.
Bilgisayarınıza bir Linux dağıtımı kurarak işe başlayabilirsiniz. Sanal işletim sistemi veya 2. bir işletim sistemi olarak kullanmak gayet kolay olacaktır. Tavsiye ettiğim sürümler Ubuntu 11.04 veya 11.10 BURADAN ücretsiz bulabilirsiniz.Ayrıca Türkiye’de geliştirilen Pardus 2011’i deneyebilirsiniz, Pardusu da yine ücretsiz olarak BURADAN bulabilirsiniz. Tabi bunlar benim önerilerim, ama ben şu anda Linux Mint 12 KDE sürümünü kullanıyorum. Sizde zamanla kendinize uygun ve alışabileceğiniz bir sürüm bulabilirsiniz. Zamanla onu daha çok kişiselleştirerek daha rahat kullanabilirsiniz. Eğer meraklıysanız
gibi adreslerden araştırmaya başlayabilirsiniz. Kolay gelsin 😉