Real Steel: Çelik Yumruklar, Pamuktan Hayaller

Bilim kurgu sever misiniz? eğer cevabınız evet ise bu filmi izlemiş olabilirsiniz.
“Real Steel” türkçeye “Çelik Yumruklar” olarak çevrilmiş ve geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye’de vizyona girmişti. İzlemeyenler için hemen söyleyim film konusu itibariyle sizi büyük beklentilere sokmasın, fakat görsel açıdan gayet yeterli.
Benim değineceğim kısım ise içerisinde robot bulunan filmler ve çocukluk hayalleri ile ilgili. Filmde büyüklerin eğlencesi haline gelmiş robotların ve robot dövüşlerinin içerisinde bir çocuğun robot ile arasında kurduğu bağ can alıcı nokta. Çocuklar ve hayaller demişken hangi çocuk (özellikle erkek çocuklar) bir robotu olsun istemez. Filmin kurdurduğu hayal aslında çocuklar dünyasında o kadar gerçekçi ki, yaşınız geçmiş olsa bile o yıllara ait hayallerinizi, etkilendiğiniz diğer filmleri bir bir hatırlıyorsunuz. Real Steel beni tam da burdan yakaladı. Filmde ilk robot görünür görünmez nerden geldiğini bilmediğim bir kıskançlık duygusuna kapıldım :)Bir robot da ben iistedim, üstelik filmde vasatları 30bin$-50bin$ arası fiyatlara satılıyordu, araba alacağıma robot alırım diye de düşünmedim değil :))
Real Steel’de çocuğun robotla arasındaki ilişkisi babasına dair bir arayışın resmini çizmeye çalışmış. Filmi izlediyseniz veya izlemek istiyorsanız bu noktada konuyu daha fazla anlatıp şansımı zorlamak istemiyorum, çünkü bazı şeyleri açık edebilirim. Ben biraz da filmdeki robotlara değinmek istiyorum. Hepsi de transformers severlerin imreneceği cinsten gayet şık tasarlanmış ve perdeye gerçekçi yansıtılmış. Sanırım bu gerçekçilikte oluşturulan 2020’nin dünyasının günümüzünkinden çok farklı olmaması önemli yer tutuyor. Hurdalıktan bulunan Atom kişisel “Sinema tarihindeki unutulmaz robotlar listem”e girmeyi başarıyor. Diğerlerinden örnek verecek olursak HALL, R2D2, Wall-E ve Marvin’i başta sayabilirim. Bu filmde de özellikle bir sahne var ki işte ondan sonra “Tamam ‘Atom’, listedesin.” dedim 🙂 Merak edenler için söyeleyecek olursam o sahne Atom’un Twin Cities adlı robotla maça çıkmadan önce odada aynaya “bakıyormuş gibi” durduğu bölüm. O anda kafamda ki düşünce trafiği alt üst oldu. Ben mi çok anlam çıkardım bilemiyorum ama fazlasıyla etkilendim.