Kon-Tiki: Her Şey Doğudan Gelir

Norveç’li küçük Thor’un donmuş bir göle düşmesinden sonra “Bir daha tehlikeli bir şey yapmayacağına söz veriyor musun?” sorusunu cevapsız bırakmasıyla başlıyor Kon-Tiki. Kon-Tiki hayatını maceradan maceraya koşarak geçiren ve bir ideal uğruna “aptalca” girişimde bulunan bilim adamı Thor Heyerdal’ın hikayesini anlatıyor. Uzun bir okyanus yolculuğunu anlatan film, Heyerdal’ın ‘Polinezya’nın ilk yerleşimcilerinin asyalılar değil, 1500 yıl önce bugünkü Peru’dan sallarla yola çıkan İnkalar olduğu’ hipotezine dayanıyor.
Konusunun üzerine uzunca konuşmak mümkün ama lafı dolandırmadan insanların dünyaya yayılması ve coğrafi keşifler meselelerinin en büyük ilgi alanlarımdan birisi olduğunu belirtmeliyim.
Polinezyalı bir yerlinin Heyerdal’ın “Siz nereden geliyorsunuz?” sorusuna “Her şey doğudan gelir.” cevabı bile insanoğlunun her zaman hayatın ve olayların kaynağını arama merakını gösterir nitelikte.
Filmin gerçek bir olaydan uyarlandığını, Kon-Tiki ile ilgili daha önceden yapılmış oscarlı bir de belgesel olduğunu, Norveç’in başkenti Oslo’da Kon-Tiki müzesi bulunduğunu da sizlere aktarmış olayım.
Filmde adı çok geçen Polinezya neresi diyorsanız haritadan bakabilirsiniz, özellikle Peru ile arasındaki mesafeye bakarak daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.
kon-tiki harita