Cacabey Medresesi ve Astronomi


İkiastronomy in anatolia yıl kadar öncesiydi, kafama koydum ve kendime “Neden Cacabey Medresesi’ni daha iyi tanıtamıyoruz?” dedim. Merak edenler için Cacabey Medresesi Kırşehir’in merkezinde bulunan ve 13.yy’da Anadolu’nun en önemli gözlemevlerinden birisi. Kubbesindeki açıklığın tam altına denk gelen havuza yansıyan gökyüzünü inceleyerek, yıldızların konumunu ve gezegenleri tanımaya çalışan insanoğlunun eseri. Bana kalırsa “iki günü birbirine denk olan zarardadır” hadisinin bu dünyadaki en güzel yansımalarından biri, Allah’ı camiye sığdırmayan, kitaplara hapsetmeyen bir zihniyetin eseri. Yedi kat semayı baklava hamuru gibi ince ince açan büyük bilim adamlarının merkezi.

Cacabey Medresesi bırakın dünyayı Türkiye’de bile tam olarak bilinmiyor. Ne medresenin rasathane özellikleri ne de mimarisinde ki zerafet ayrıntılarıyla anlatılmamış. Bende karanlığa küfredeceğime bir mum yakayım dedim ve dünyanın astronomi alanında en önde gelen dergisine bir mektup yazdım. Mektubu yollama sürecim, resimleri göndermem biraz karışıktı, Hatta o zamanlar yüksek lisans yapan bir fizik öğrencisiydim.

 

cacabeycacabeycacabeycacabey

Neyse, nihayet Cacabey Medresesi hakkındaki mektubumun Astronomy Magazine dergisinin Mart 2014 sayısında yayınlandığını öğrendim. Okuyan olurda ilgisini çeker açar araştırır diye düşünüyorum. Mutluyum.
astronomy in anatolia

 

 

http://www.astronomy.com/issues/2014/march-2014

Share Button