En İyi 10 Android Uygulaması


Kullandığım bir çok Android uygulaması var, kurup kaldırdıklarım, öylesine yükleyip sonradan çok kullanmaya başladıklarım, işimi kolaylaştıranlar, bataryamı hızla tüketenler :) vs. Bunların içinden alanında en iyileri seçmek ve paylaşmak istedim.  Bir bakışta oluşturduğum listem aşağıdaki şekilde oldu, belki hatırlayamayıp listeye koyamadıklarımı daha sonra yine paylaşırım.

Aşağıdaki 10 uygulamanın en az biri mutlaka telefonunuzda zaten kuruludur diye  düşünüyorum, değilse de içlerinden birini mutlaka kendi işinize yarar bulacağınızdan eminim. Lafı uzatmadan 20 Ocak 2014 itibariyle gözüme çarpan en iyi 10 Android uygulamasını sunuyorum:

 

AirDroid (indir)

Android cihazınızı web tarayıcınızdan kontrol etmenize yarayan AirDroid, cihazınıza uzaktayken veya işyeri gibi ortamlarda sürekli elinizde bulunduramıyorken çok işinize yarıyor. AirDroid ile cihaz içerisindeki dosyalara, resimlere, müziklere, uygulamalara vs. erişebilir,kısa mesajlarınızı ve bildirimlerinizi görüntüleyebilir ve cevap gönderebilirsiniz.  Cihazla aynı kablosuz ağ üzerinde bulunma ilkesine dayanarak çalışan AirDroid, Samsung telefonlar için geliştirilmiş KiesAir’den bir tık önde. Google Play’den indirmek için tıklayın.

 


Badland (indir)

En iyi uygulama listesine oyun koymak pek alışılageldik olmasada koymadan geçemedim. Listemde ki tek oyun olan Badland aslında yeni bir oyun değil. Apple Store’da 3$ üzeri bir fiyata sahip olan Badland, Google Play’de ücretsiz olarak indirmelere açık durumda. İki boyutlu yapısıyla klasik bir mobil oyun görüntüsüne sahip olan Badland’de asla duramaz ve geriye gidemezsiniz. 2013’te epey ses getiren Badland’i hala oynamamışsanız, kulaklıklarınızı takın ve oyunun eşsiz seslerle dolu kasvetli atmosferine kendinizi bırakın. Google Play’den indirmek için tıklayın.

 


ES File Explorer (indir)

ES File Explorer bir dosya yöneticisi programı. Bulut senkronu, sıkıştırılmış dosyaları açabilmesi, bir çok text dosyasını (ÖR: example.cs) okuyabilmesi ile benim için birden çok uygulamanın yapacağı işi tek başına yaparak listeme giriyor. ES Dosya Yöneticisini Google Play’den indirmek için tıklayın.

 


Falcon Pro (indir)

Listedeki uygulamalar içerisinde Google Play mağazasında bulamayacağınız tek uygulama Falcon Pro. Android için geliştirilmiş bir twitter uygulaması olan Falcon Pro hakkında daha detaylı bilgiye konuyla ilgili daha önceki yazımdan ulaşabilirsiniz. Falcon Pro’yu indirmek için tıklayın.

 


Feedly (indir)

Akıllı telefonunuzda haberleri, websitelerini, blogları takip etmek için kullanabileceğiniz en iyi RSS okuyucu şüphesiz Feedly.

RSS beslemesi sunan tüm siteleri rahatlıkla ekleyebileceğiniz gibi Feedly’nin kaynakları arasından da seçebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz çoğu habere tarayıcınızı bile açmadan Feedly arayüzü üzerinden ulaşabilirsiniz. Feedly’nin platform bağımsız olması dolayısıyla, sanal alemdeki hemen hemen her yerden Feedly hesabınızdaki RSS’lere erişebilirsiniz. Google Play’den indirmek için tıklayın.

feedly1

 


Google Sky Map (indir)

Bu listede belkide en gereksiz görünen uygulama Sky Map. Üstelik en son güncellemeyi 2011’de almış. Günlük hayattada işimize yaramıyor. Peki neden mi listemde? Çünkü biz dünyada tüm bu karmaşanın içinde anlamsız bir çok sorunla boğuşurken tepemizde o an varlıklarını bile düşünmediğimiz yıldızlar, gezegenler bize göz kırpıyor. Kafamızı kaldırdığımız anda binlercesiyle göz göze geliyoruz da içlerinden parlaklığıyla öne çıkanların adını bile bilmiyoruz. Google Sky Map telefonunuzu gökyüzüne doğrultuğunuzda çevirdiğiniz yöne göre yıldız haritasını size sunan bir uygulama. Bir gökyüzü haritası. O an o parlak yıldızın aslında bir yıldız değil, jupiter isimli gezegen olduğunu anlamanızı sağlayan bir uygulama. Bu listede bir Android uygulaması olarak değil insanoğlunun geldiği son nokta olarak bulunmayı hak ediyor. Google Play’den gökyüzünü cihazınıza indirmek için tıklayın.

 


Gözlük (indir)

Gözlük iOS cihazlarda yakaladığı başarıyla dikkat çeken bir haber uygulaması. Listedeki uygulamalardan Feedly’ye sahipseniz haber okuma konusunda çok ihitiyacınız kalmıyor fakat, Gözlük sahip olduğu sade tasarım ve içerikleri kendi arayüzünde okutabilmesi ve çeşitli paylaşım seçenekleriyle öne çıkıyor. Gözlük içerik olarak geliştirilmesi gereken ve Android ortamında yeni olan bir uygulama, ilerleyen sürümlerle daha kararlı bir yapıya kavuşacağı kesin. Reklamsız ve sade tasarımla haberlere göz atmak isteyenler ve özellikle köşe yazarlarını takip edenler için biçilmiş kaftan. Genel manada en büyük eksiğiyse size sunduğu seçenekler dışına içerik eklemenize şu an için izin vermiyor oluşu. Google Play’den indirmek için tıklayın.

gozlukbigicon

 


Pixlr Express (indir)

Her akıllı telefon bir fotoğraf düzenleyiciye ihtiyaç duyar. Kimi zaman varsayılan uygulamalar veya resim düzenleme özellikleri yeterli olabilir fakat iş daha fazlasını yapmaya gelince Pixlr benzeri uygulamalar devreye girer. Pixlr sunduğu özelliklerle ve ücretsiz olmasıyla beni yeterince tatmin etti. Pixlr ile fotoğraflar üzerinde yapacağınız değişiklerin kombinasyonu sınırsız denilebilir.

Çektiğiniz fotoğraflara profesyonel bir hava katmak, güzel ve eğlenceli sonuçlar almak için denemeniz gereken bir uygulama olan Pixlr’ı Google Play’den indirmek için tıklayın.

 


Pocket (indir)

Pocket, sadece Android için değil iOS ve masaüstü işletim sistemleri içinde çok faydalı bir program. Pocket, hesabınızla giriş yaptıktan sonra, masaüstü bilgisayarınızda internette gezirken güzel bulduğunuz bir websayfasını Pocket’a ekleyebilir ve o websayfasına, makaleye veya videoya daha sonra Android cihazınızdan veya Pocket’ın kurulu olduğu diğer yerlerden ulaşabilirsiniz.

Benim Pocket’ı asıl beğenme sebeplerimden biriside bana tarayıcıda yerimleri çubuğunu doldurmayı bıraktırmış olması.

Pocket hakkında aşağıdaki kısa videoyu izleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. Pocket’ı Google Playden indirmek için tıklayın.

 


TRAFI Türkiye (indir)

Gelelim listedeki en faydalı uygulamalardan birisine. TRAFI; Litvanya, Letonya ve Estonya’dan sonra Türkiye’de! Evet, sadece bu 4 ülkede kullanılıyor. Türkiye’yi uygulama pazarında Amerika ve Avrupa’dan ayrıcalıklı hissettiren bir uygulama TRAFI. Genelde bir uygulamaya girdiğimizde “Bu özellik sizin bölgenizde desteklenmiyor” uyarısını alan bizlere ilaç gibi geldi.

TRAFI Türkiye şu anda sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan ve bu illerin toplu taşıması hakkında bizleri bilgilendiren özelliklere sahip. Uygulamada haritadaki iki nokta arasındaki toplu taşıma alternatiflerini görebilir ve mesafe-süre açısından kendinize uygun seçimi yaparak seyahatinize başlayabilirsiniz. TRAFI’yi Ankara’da test eden birisi olarak belediye otobüsü, halk otobüsü ve metro seçeneklerini kapsadığını ve büyük bir sorun olmadan çalıştığını söyleyebilirim. Düzenli durakları olamayan dolmuş gibi alternatifler uygulama dışı tutulmuş.

Aslında apayrı bir başlıkta incelenmesi gereken TRAFI, Ankara için EGO’nun resmi uygulamasından çok daha güzel ve sade bir tasarıma sahip ve bu şekilde de daha kullanışlı ve anlaşılır bir yapısı var. İstanbul için İETT uygulamasıyla arasındaki farkları kullanarak görmenizde yarar var. Ayrıntılı bilgiyi ve TRAFI’nin web uygulamasını www.trafi.com adresinde bulabilirsiniz. TRAFI Türkiye’yi Google Play’den indirmek için tıklayın.

Trafi

Share Button